Datové analýzy Moravskoslezský kraj

Moravskoslezský kraj má nejhustší silniční síť a digitální infrastrukturu v ČR. V Indexu přesto skončil dvanáctý

10. 6. 2025
Milan Mařík

Podmínky k životu v Moravskoslezském kraji odpovídají 12. místu mezi 14 českými kraji, vyplývá to z analýzy Indexu prosperity regionů. A to navzdory skutečnosti, že se kraj může pochlubit nejhustší silniční sítí a největším počtem aktivních přípojek optického internetu. Skóre mu nicméně sráží výsledky v ekonomických a demografických indikátorech a v možnostech využití volného času, zejména pak v malém počtu kulturních institucí.

Moravskoslezský kraj se v prosperitě v rámci analýzy Indexu prosperity regionu umístil na 12. pozici ze 14 krajů. Společně s ostatními uhelnými regiony srovnání prosperity uzavírá. Karlovarský kraj se totiž umístil na 13. místě a Ústecký kraj na 14., přičemž oba spadají do Severozápadního uhelného regionu.

I když Moravskoslezskému kraji vychází ne zcela lichotivý výsledek, neznamená to, že by to platilo na všechny sledované indikátory. Naopak v některých si vede velmi dobře. Stejně tak se jednotlivé výsledky liší napříč mikroregiony.

Například ORP (obec s rozšířenou působností) Jablunkov má dokonce dvanácté nejlepší podmínky k životu z celé České republiky, tj. ze 206 sledovaných mikroregionů. Třinec pak získal 44. nejlepší skóre a Frýdek-Místek 78. Naopak mikroregiony jako Bohumín, Karviná či Orlová se potýkají s náročnějšími podmínkami, které komplikují jejich situaci.

Moravskoslezský kraj má nejhustší silniční síť v republice

Co spojuje většinu moravskoslezských obcí s rozšířenou působností, je poměrně dobrá občanská vybavenost. Tu má Moravskoslezský kraj celkově čtvrtou nejlepší v republice. Opírá se přitom zejména o rozvinutou dopravní a internetovou infrastrukturu.

Konkrétně zde najdeme nejhustší silniční síť v republice. Na tisíc kilometrů čtverečních zde připadá 7,18 kilometrů čtverečních pozemků silnic, jež kromě samotné vozovky zahrnují krajnice, pásy zeleně, odpočívadla ad. Pro kontext, český průměr představuje 3,92 km2 silnic. 

Rozvinutý průmysl, hustá centra i strategická lokalita zvyšují nároky na infrastrukturu

Právě tato robustnost podtrhuje celkový charakter kraje. Jak uvádí Moravskoslezský kraj ve své dopravní koncepci: „Moravskoslezský kraj je předurčen k dopravní přitažlivosti pro tranzitní dopravu i cílovou a zdrojovou dopravu. Je to dáno jeho polohou na křižovatce dopravních tahů, charakterem území s intenzivní urbanizací a polycentrickým uspořádáním.“ Jinými slovy řečeno, Moravskoslezský kraj se nachází na strategicky významné lokalitě a současně má rozvinutý průmysl a několik hustě obydlených oblastí, což výrazně zvyšuje nároky na dopravní infrastrukturu.

Současně se Moravskoslezský kraj nedávno stal součástí transevropské sítě TEN-T, která skrze komplexní dopravní síť železnice, vodních, cest silnic a námořní a letecké dopravy propojuje unijní státy. Do této sítě byly zahrnuty tah dálnice D1 a Letiště Leoše Janáčka Ostrava. Současně byly do TEN-T integrovány i moravskoslezské železniční koridory.

Moravskoslezský kraj v pokrytí vysokorychlostního internetu předčil Prahu

Rozvinutá infrastruktura se zde týká i vysokorychlostního internetu. Právě v Moravskoslezském kraji totiž na sto obyvatel připadá 10,45 aktivních přípojek optického internetu, což je nejvyšší hodnota mezi kraji. Moravskoslezský kraj tak předběhl druhou Prahu se 7,3 aktivními přípojkami.

Tyto vysoké hodnoty vycházejí z rapidního nárůstu posledních let. Například jen během let 2017 a 2019 v Moravskoslezském kraji přibylo téměř 19 tisíc nových přípojek optických sítí v domácnostech, což opět předčilo Prahu s 15 tisíci přípojkami. V Karlovarském kraji naopak za stejné období klesl počet přípojek o 1,3 tisíce, vyplývá to z analýzy časopisu Českého statistického úřadu Statistika a my.

Menší počet kulturních institucí snižuje skóre v oblasti Volný čas

Kraji se naopak příliš nedaří v oblasti Volný čas, v němž mu odpovídá předposlední místo v republice. Pokud pomineme kina, nenajdeme zde v porovnání s ostatními kouty republiky příliš kulturních institucí. Konkrétně divadel, muzeí a galerií i knihoven má Moravskoslezský kraj v přepočtu na obyvatelstvo druhý nejnižší počet. 

Naopak Moravskoslezsko hostí jedny z nejvýznamnějších českých hudebních festivalů. Konkrétně se zde pořádají Colours of Ostrava a Beats for Love, které každoročně navštěvují desítky tisíc lidí. Data k festivalům nicméně nejsou veřejně dostupná, tudíž nejsou započítávana do analýzy.

Rovněž z analýzy vyplývá poměrně nízké hodnocení v demografických a ekonomických ukazatelích a rovněž v dostupnosti péče. Ve všech těchto oblastech se Moravskoslezský kraj umístil na 12. místě. To lze ilustrovat například na migračním saldu, které je zde nejnižší v Česku. Na 1 000 obyvatel zde ročně připadá jen 0,65 přistěhovalých oproti celorepublikovému průměru 5,96 přistěhovalých.

Sdílejte článek
Sdílejte článek
Chci se o regionech dozvídat víc