Jablonec nad Nisou

23. dubna 2025, v 18:00,
Mírové nám.
Silnější regiony. A koho to zajímá?
Zajímáte se o své okolí? Přemýšlíte o tom, jak se podílet na jeho pozitivní proměně? Člověk totiž nemusí být ani bohatý, ani vlivný politik nebo úředník, aby změnil místo, kde žije, k lepšímu. Musí mít ale ochotu bavit se přes plot se sousedy, zajímat se o okolí. A odhodlat se k vykročení za branku, do veřejného prostoru. V debatě si hosté posvítili i na to, jak si město stojí v Indexu prosperity regionů.
V následujících dnech přineseme záznam z debaty.
Hosté

Kateřina Šedá
umělkyně
Kateřina Šedá je česká umělkyně, jejíž práce má blízko k sociální architektuře. Ve své práci zaměřuje na sociálně koncipované akce, při nichž často zaměstnává desítky či stovky osob, které nemají s uměním nic společného. Většinou se odehrávají přímo na vesnicích nebo v ulicích měst. Experimenty s mezilidskými vztahy mají za cíl vyvést zúčastněné ze zažitých stereotypů nebo sociální izolace. Pomocí jejich vlastní (vyprovokované) aktivity a díky novému využití všedních prostředků se pokouší probudit trvalou změnu v jejich chování. Její práce obdržela řadu ocenění. Vydala přes třicet knih a publikací, v nichž detailně mapuje jednotlivé projekty.
Kateřina Šedá bohužel na debatu v Jablonci nad Nisou nedorazí z důvodu nemoci. Těšit se na ni můžete 3. června v Pardubicích.

Michal Motyčka
umělec a architekt
Michal Motyčka je umělec a architekt, absolvoval fakultu architektury ČVUT v Praze, ateliér Sklo v architektuře u prof. Mariana Karla na VŠUP v Praze, studijní stáž na Škole architektury u prof. Emila Přikryla na AVU v Praze a studijní stáž na oboru skla u prof. Bruca Chaa na Rhode Island School of Design v Providence v USA. Zabývá se přesahem mezi architekturou a současným vizuálním uměním. Ve své volné tvorbě se dlouhodobě věnuje tématu místa, které je určené pro umění. Jako architekt se podílel na rekonstrukcích Musea Kampa v Praze nebo Galerie Miroslava Kubíka v Litomyšli. Svá díla vystavoval v Corning Museum of Glass v Corningu v USA a dalších v mezinárodně respektovaných muzeích v dánském Ebeltoftu, v Aarhusu a v belgickém Lommelu. Od roku 1999 spolupracuje s Václavem Ciglerem.

Pavel Karous
sochař, pedagog
Pavel Karous je sochař, pedagog, komentátor a publicista zaměřený na výtvarné umění ve veřejném prostoru. Do povědomí veřejnosti se dostal díky projektu Vetřelci a volavky, mapujícím umění v Československu v době státního socialismu. Na tento projekt později navázal i stejnojmenný dokument a poté série videí na Televizi Seznam Vetřelci a plameňáci a pořad Volavky a predátoři pro Českou televizi. V současné době učí na střední uměleckoprůmyslové škole v Jablonci a věnuje se realizacím a intervencím do architektury a veřejného prostoru.
Tisková zpráva: Jablonec nad Nisou i celý Liberecký kraj mají velmi dobrou občanskou vybavenost. Ukázala to data z Indexu prosperity regionů
Index prosperity regionů porovnává 206 českých mikroregionů (205 obcí s rozšířenou působností plus Praha) a hodnotí v nich 37 ukazatelů kvality života, například demografické hodnoty, občanskou vybavenost, dostupnost vzdělání nebo ekonomiku. Jablonec nad Nisou si podle něj v rámci České republiky stojí poměrně dobře: umístil se na 86. místě z 206. Vyniká především dobrou občanskou vybaveností (25. nejlepší mezi všemi 206 mikroregiony) – na 100 000 obyvatel tu připadá 94 výdejních míst Zásilkovny (což je 5. nejlepší výsledek v republice) a jsou tu 2 zastávky veřejné dopravy na km² (6. nejlepší výsledek). Obec také nabízí velmi dobré prostředí pro život: celorepublikově má 2. nejnižší produkci komunálního odpadu v přepočtu na obyvatele a má vysoký podíl přírodních ploch (14. nejlepší místo). Obyvatelé Jablonce mají i dobré demografické ukazatele, například vysokou naději dožití (79 let a celorepublikově 38. místo). (…)
Autor fotografií: Mirek Musil