V pražské Hybernské se 12. června uskutečnilo tradiční setkání hybatelů změny. Letos se zaměřilo na okrajová místa Česka – na to, co jim jako společnost dlužíme a jak je můžeme posunout dál. Vedle samotných hybatelů, jejich průvodců a podporovatelů dorazili také Jan Delong, Kamil Kavka, Lucie Králíková a Kateřina Šedá.
Hosté letošního setkání Hybatelů v Hybernské debatovali o tom, jak dostat okrajová místa Česka do pohybu – třeba skrze cílené investice do vzdělávání a kultury. Debatující se ale shodli, že i když investice jsou důležité, bez ignorování místních vztahů a jejich podpory zůstane i ta nejlepší strategie neúplná.
Podle Kateřiny Šedé přitom právě toto mnohé obce neumí. Můžeme to sledovat například na organizaci různých veřejných oslav. „To je u nás fenomén, že tyto oslavy neumíme dělat. České formáty, včetně Vánoc, stagnují, je to furt to stejné. Pro mě osobně se na Vánoce neděje vůbec nic. Dokonce jsem došla v úvahách tak daleko, že tam není nic pro děcka. Hraje tam koncert, který je nebaví, takže furt otravují, že chtějí něco koupit. Kolik tam máte možností dětma něco zažít? Já si nepamatuju, že bychom během vzdělávání na uměleckých školách mluvili o tom, jestli tohle nemůže být předmětem kreativního uvažování, jestli Vánoce klidně nemohou být součástí soutěže, stejně jako je architektura, a nemá se řešit, co se tam má dělat. Nebo i na těch oslavách. Dlouhodobě mě fascinuje, jak je možné, že na tyhle věci je často hodně peněz a pořád probíhají standardním formátem. Já jsem přesvědčená o tom, že spoustu lidí tyto akce nebaví, řekla bych dokonce většinu, ale je malá chuť na radnicích to měnit, protože často si to rozeberou úředníci a nějakým způsobem distribuují peníze do spolků, které jsou v těch místech aktivní. Ale myslím si, že v těch obcích jsou to často jediné peníze, nebo ty největší, na těch oslavách, za které můžete to místo posunout. Takže já si myslím, že by bylo dobré, kdyby se okruh výtvarného umění a co může změnit rozšířil dál, než jak o něm uvažuje společnost,“ vysvětluje šedá.
Celou diskuzi si můžete poslechnout v posledním díle podcastu Přes plot na streamovacích platformách