Komentáře

Sen o moštárně

28. 11. 2024
Andrea Studihradová, Česká spořitelna

Před šesti lety vznikl sousedský grantový program Dokážeme víc. Ve Spořce jsme jeho vizi představovali na komunitním moštování. Z téměř pěti set podpořených projektů jsme na moštárnu přispěli jednou.

Znáte to, pokud podporujete pouze jeden typ aktivit, je snadnější spojit si s ní vaši značku. Ale kdo jsme my, abychom za občany rozhodli, že potřebují jedině, a právě toto a na nic jiného jim nepřispějeme? Navíc, co by mělo být to trefné ono? Věříme, že vy nejlépe víte, co pomůže sousedským vztahům, co promění vaše okolí v prostor, kde se budete rádi potkávat a žít. A proto jsme se nevyhranili.

Vysadit alej může být náročné, nejen kvůli počasí, ale i vinou závistivců, kteří vám ukradou 1/3 stromů. Hostim, jižní Morava.

Boží muka!

Díky tomu vznikají altány a pergoly, veřejná ohniště, komunitní zahrady i centra, vysázené aleje, obnovené polní cesty, ale taky adopce hrobů odsunutých Němců nebo obnova božích muk. Konečně taky ta moštárna, na které jsme před šesti lety uměli nejlépe vysvětlit princip komunitních projektů, a proto o ní snili.

Do hodnocení projektů vedle expertů z komunitních nadací zapojujeme kolegy napříč republikou. Někteří regionální hodnotitelé jsou s námi celých šest let, jiní žezlo předali. Jejich pohledy a znalosti z terénu jsou pro nás nesmírně cenné. Jejich ochota dělat tuto práci navíc je k nezaplacení. (Proto ji dělají dobrovolně a zdarma.) Společně jsme se postupně učili doceňovat různorodé aktivity, které nám na první dobrou nedávaly tak úplně smysl. Byla to doslova boží muka. Překonat představy a podpořit třeba i obnovu křížku. Protože i u obnovy sakrální památky se během brigád, slavnostního odhalení a následné údržby tmelí sousedské vztahy a vznikají návrhy, co dalšího v okolí zlepšit. O to nám jde na prvním místě.

Taky už víme, že rodinné nebo mateřské centrum není vždy zaměřené jen na děti, často je hybatelem většiny místních aktivit pro všechny věkové skupiny. Jsme rovněž slušnými experty na výsadbu a cenu stromů, stejně jako víme, že venkovní prvky je potřeba vytvářet z modřínu nebo akátu, i když je to drahé dřevo. Ostatně, velkými odborníky jsme na altány, pergoly a další přístřešky, protože jejich obliba a potřeba během šesti let programu neklesá.

Mezi nejstarší památky v Loučkách (VIlanec) na Vysočině patří sklípky, které sousedi obnovili, skladují v nich plodiny a nad jedním vytvořili komunitní sad.

Máte na to?

Na programu spolupracujeme s Nadací Via. V každém z podpořených projektů musí být zastoupený náš zaměstnanec. Míra aktivity Spořitelňáka je na něm – stačí přijít jednou na brigádu, ba i jen upéct bábovku na akci, ale taky může být hlavním hybatelem proměny svého okolí.

Z mnoha dat a zkoumání vyplývá, že my Češi nejsme obecně nijak extra angažovaní. Otázka Nadace Via, zda si troufáme každý rok najít mezi kolegy desítky nadšenců, byla proto na místě. Doufali jsme. A nemýlili jsme se. Program běží šestým rokem. Letos navíc zaznamenal rekordní počty přihlášek. Protože mnohé z nich byly kvalitní, peníze na podporu středních grantů (do sto tisíc korun s možností získat zdvojnásobení dárcovské výzvy od naší Nadace České spořitelny) nám došly v létě. A to do propagace šlapeme jen hodně zlehka…

Podpořili jsme 41 projektů napříč republikou, rozdělili mezi ně více než 2,9 milionů korun a přidali také semináře, konzultace a síťovací setkávání. Protože darovací smlouva není synonymem efektivní práce s místními zdroji a inspirace není nikdy dost.

V průměru projekt mívá až osm hlavních organizátorů, 45 zapojených pomocníků a 200 návštěvníků akcí. To máme více než tři stovky hybatelů, skoro dva tisíce aktivních lidí a více než osm tisíc těch, kteří se do aktivit nechali zatáhnout a nejspíše z nich mají radost. Za jediný rok!

Jednou a dost?

Dokážeme víc je nakopávací program. Podporujeme zejména start sousedských aktivit, přispíváme na to, co aktivity může výrazně posunout, co může krapet zlepšit sousedské vztahy. Aby byly projekty udržitelné, nabízíme prostřednictvím Nadace Via možnost mnoha seminářů a inspirativních setkání zdarma. Grantisté mají k dispozici speciální webovku, kde najdou mnohé publikace, manuály, tipy a triky. Během realizace projektu mohou využít několik expertních konzultací.

Rozhodně ale neplatí, že vás podpoříme pouze jedinkrát. Uspět u hodnotící komise můžete i opakovaně, pokud své aktivity dále posouváte, rozvíjíte, přinášíte něco nového. (A pokud jste řádně uzavřeli a vyúčtovali předchozí grant.)

Sametová tečka

Mikrogranty do 20 tisíc korun vznikly neplánovaně, jako reakce na potřebu podpořit aktivní lidi v covidu. Jejich zaměření se nemění každý rok, ale téma není schválně stálé. Po dvou letech podpory krajinářských projektů jsme se letos rozhodli podnítit oslavy 35. výročí sametové revoluce napříč republikou. Spolu s Nadací Via a Festivalem svobody jsme podpořili 29 projektů ve 28 místech napříč republikou (do třicítky jsme připočetli Brněnský 17., který podporujeme opakovaně mimo grant Dokážeme víc). Máme upřímnou radost, že mnohde jsme byli impulsem a k 17. listopadu se místní přihlásili takto aktivně poprvé.

Ostatně, program podpory sousedských aktivit Dokážeme víc vznikl v roce 2019, k 30. výročí sametové revoluce. Ve Spořce nám tehdy nepřišlo zajímavé přispět na jednorázovou oslavu. Protože svoboda je něco, co si všichni musíme zasloužit dlouhodobým úsilím i zájmem o to, co se kolem nás děje. Program Dokážeme víc dává aktivním lidem do ruky nástroj, jak měnit své okolí. Chopte se jej i vy. Těšíme se na vaše nápady.

Do mozaiky grantů Dokážeme víc patří čerstvě i ty tzv. velké, ve kterých vedle příspěvku až 0,5 mil. Kč získávají grantisté velkou porci praktického vzdělávání, konzultací a taky svého odborného průvodce. Ten jim pomáhá s celým projektem, ale zejména s tím, jak efektivně zapojit veřejnost do rozhodování a tvorby míst pro setkávání. Letos jsme takových participativně proměněných míst slavnostně otevřeli šest. V lednu začnou na téměř dvouleté změně veřejných prostor pracovat další. Do druhého kola tento týden postoupilo sedm týmu ze sedmi různých míst. S tím, jak to dopadlo, jaké postřehy nasbíráme z cest za finalisty, se ozveme někdy příště.

Text vyšel také v newsletteru dobro.dějky.

Sdílejte článek
Sdílejte článek
Chci se o regionech dozvídat víc