Příběhy Liberecký kraj

„Dejte nám ten chlív a vezměte si pole!“

24. 7. 2024
Aneta Petroušková, Česká spořitelna

„Pan starosta tady na Frýdlantsku září,“ podotýká s úsměvem Jitka Doubnerová z Místní akční skupiny (MAS) Frýdlantsko. Milan Götz, který v Kunraticích starostuje už 14 let, je velký snílek, který ale pro dobrou věc neváhá vzít věci do svých rukou. 

Ačkoliv malá obec u západní hranice Frýdlantského výběžku nedisponuje nijak závratným rozpočtem, rozhodlo se její vedení zachránit rozlehlý zemědělský areál uprostřed obce nazývaný Jednička, který dlouhá desetiletí chátral. „Je to bývalé rychtářovo sídlo. Žili tu Simonovi, významná rodina z Frýdlantska, a součástí jejich dvora byla cihelna. Za čas ale jíl došel a po zaplavení dobývacího prostoru vznikla kunratická tůň. V roce 1932 areál získala baronka Arabela Klingerová s manželem, který v regionu vlastnil textilní továrny. Areál přestavěla na takový pseudozámeček a žila tu až do roku 1945, kdy byla odsunuta početná část zdejšího obyvatelstva,“ vypráví Milan Götz. Po odsunu prošla zdejším územím včetně Jedničky rabovací garda, po níže toho v objektech mnoho nezůstalo. Po zestátnění získalo areál JZD a později se stal součástí státního statku.  

Přemluvte Agrofandu 

V devadesátkách areál zprivatizovala společnost Agrofanda, zemědělský podnik, který využíval jen jednu z budov jako dílnu pro zemědělskou techniku a o zbytek se nestaral. Když se Milan Götz stal starostou, rozhodl se, že si nechá poradit od lidí, co by v Kunraticích chtěli změnit. „Poprosil jsem o pomoc dámy z MAS Frýdlantsko a v roce 2012 jsme v obci uspořádali veřejnou debatu. Sešlo se docela dost lidí a všechno bylo zalité sluncem. Prvním z probíraných bodů bylo získat od Sokola kulturní dům a začít ho využívat, druhý bod byl pokusit se přemluvit majitele Jedničky, aby se o ni začali starat.“ 

Veřejná debata o budoucnosti Jedničky.

Milan Götz se o druhý bod pokusil osobně, ale neuspěl. Snažil se také s Agrofandou vyjednat prodej areálu, ale obec požadovanou částku neměla. „Byl to rok intenzivních nervů. Banka nám nechtěla půjčit, investorům jsme nemohli zaručit, že jim peníze budeme schopni vrátit, objevili se vejlupci, kteří chtěli Jedničku koupit a prodat nám ji za dvojnásobnou cenu…“  

Majitelé Agrofandy se nakonec po nějaké době rozhodli, že prodají celou firmu jako celek. „Zájem projevili investoři z Prahy, kteří skupují zemědělské podniky napříč republikou. Tak jsem narychlo vyrazil do hlavního města za jejich ředitelem a přemlouval ho, aby areál koupil a posléze ho s námi vyměnil za obecní zemědělské pozemky, které jsme Agrofandě v té době pronajímali. Na to nakonec kývl, a tak jsme areál získali v srpnu 2022 do vlastnictví obce.“ 

Debata o vzdušných zámcích

Hned v říjnu proběhla v areálu vyklízecí brigáda, které se zúčastnilo víc než padesát dobrovolníků. Vypily se dva sudy piva, jedly se klobásy, děti dostaly za úkol hledat v budovách poklad a Milan Götz namlsaný první úspěšnou sousedskou debatou společně s MAS Frýdlantsko uspořádal v lednu 2023 druhou veřejnou debatu. Účast ale byla tentokrát výrazně nižší. „Lidé si nejspíš řekli, že nebudou debatovat o vzdušných zámcích, které se pravděpodobně nestanou. Bylo to komornější, ale řešili jsme už konkrétní věci, na kterých v obci začít pracovat.“ 

První brigáda na Jedničce.

„Pan Götz za námi chvíli po svém zvolení přišel, že by stál o dlouhodobější vizi rozvoje obce. Při dvoudenní tvorbě vize komunity se sešla spousta lidí a společně naplánovali velké věci. Zpočátku se na nich podílela široká skupina aktivních obyvatel. Postupem času bohužel trochu polevili, vidí, že na řadu věcí obec nemá peníze. Někdy je potřeba začít akcemi, kde je rychlý výsledek, aby lidé viděli, že se opravdu něco děje. Tady ty záměry byly velké, ale výsledky přicházejí, i když pomaleji. Úspěchem je i to, že se tvorba vize komunity v Kunraticích opakovala a lidé reagovali na nové potřeby,“ konstatuje Jitka Doubnerová. 

Během debaty padl nápad založit spolek, který by aktivity související s Jedničkou převzal. „Do té doby jsme tu měli jen myslivce, fotbalisty a hasiče. Hasiči jsme skoro všichni, je nás kolem 80, děláme všechno kolem kultury a brigád. Potřebovali jsme ale podchytit lidi, kteří nehrají fotbal, nestřílejí a nehasí, kteří rádi pomůžou, ale nejsou nikde sdružení.“  A tak vznikl spolek KuPa (Kunratická parta), který má v současnosti necelých třicet členů. 

Půl milionu do začátku 

Areál má hektar a půl a několik budov v různém stupni rozkladu, proto se obec rozhodla začít nejprve s obnovou budovy bývalého chléva. Mělo tu vzniknout zázemí pro veřejné akce a prostor pro pořádání akcí za nepříznivého počasí. Obec zažádala o půlmilionový grant Dokážeme víc, který by pomohl obnovu chléva nastartovat. 

„S grantem a financováním našich záměrů nám pomáhal Josef Helebrant, poradce pro veřejný a neziskový sektor z České spořitelny. Jako jediný nám například dokázal srozumitelně vysvětlit, proč nám nechtějí půjčit peníze banky. Na základě informací od něj jsme také přistoupili k tomu, že Jedničku vyměníme za obecní pozemky.“ Kunratice nakonec velký grant nezískali, protože jasná představa rekonstrukce objektu neodpovídala podmínkám programu postavit plánování na participaci občanů. Dosáhli ale na grant 100 000 Kč. 

„Někomu to možná připadalo málo, ale já jsem zajásal a částku jsme využili k vybudování toalet pro veřejnost. Když chcete pořádat akci, první, na co se lidé ptají, jsou právě záchody.“ 

Svépomocná práce na Jedničce spolu se sousedy.

Milan Götz pravidelně svolává brigády plakátem Jednička tě potřebuje, a když mu na poslední chvíli vypadla stavební firma, rozhodl se provést velkou část prací svépomocí společně se sousedy. „Jsem teď optimista, o víkendu jsme konečně přestali bourat a začali budovat. Zazdíváme rozvody vody a nahazujeme omítky, za dva dny se nás tu vystřídalo třináct.“ 27. července se v areálu Jedničky uskuteční vzpomínkový koncert na místního chalupáře a muzikanta Josefa Sehnoutku („Pepík založil Liberecký Dixieland a jeho kamarádi si sem na jeho památku jezdí každé léto zajamovat!“), tak by byl starosta rád, kdyby nové záchody už fungovaly.  

Mít Jedničku pod kontrolou 

Obec také nechala celý areál změřit a zakreslit a Milan Götz vysvětluje, že se snaží projektem neudávit. „Všechno má své podporovatele i odporovatele, ale mně přišlo pro obec perspektivnější mít uprostřed vesnice pod kontrolou tenhle areál než 29 hektarů zemědělské půdy rozeseté po celém katastru. Původně jsme přemýšleli, že by v Jedničce mohl vzniknout vejminek pro lidi, kteří tu žili celý život, jenže to by bylo šíleně nákladné. Rádi bychom sem ale přesunuli obecní úřad, knihovnu a muzeum a do bývalého mlýna zase hasiče, kteří teď sídlí v nevyhovujících podmínkách. Ale uvidíme podle možností.“ 

Frýdlantsko nenápadně vzkvétá 

Jitka Doubnerová z MAS Frýdlantsko sleduje Kunratice se zájmem. Jsou stejně akční i ostatní starostové v regionu? „Ano. Letos slavíme 20 let existence, takže trochu bilancujeme. A zjistili jsme, že v každé obci vznikl za tu dobu nějaký zajímavý záměr, který jsme pomáhali financovat a realizovat i s omezenými prostředky, jaké MAS rozděluje. V každé obci také funguje nějaký spolek. Frýdlantsko se sice potýká se zvětšujícími se sociálními rozdíly mezi lidmi, ale na druhou stranu také nenápadně vzkvétá. Velkým podnětem byly povodně v roce 2010, od té doby se intenzivně opravují silnice, domy i veřejné stavby. Také se sem stěhují lidé z Liberce, hlavně do těch obcí, které jsou v rozumné dojezdové vzdálenosti nebo na vlaku. Masivně je to vidět třeba v Heřmanicích, kde se spojily nově příchozí maminky a dělají tam skvělé věci. Je to trochu městský prvek, ale ráda vidím, že funguje i na vesnici.“ 

Práce Milana Götze je vidět. A nejen jeho. Milan Götz a Jitka Doubnerová byli minulý týden hosty prezidenta Petra Pavla a jeho ženy v Lánech. Prezidentský pár ve spolupráci s Nadací Via pozval 150 hybatelů z odlehlých regionů Česka na zahradní slavnost.

„Když někdo opravdu chce a začne u sebe, může změnit spoustu věcí jak na místní, regionální, celostátní, tak dokonce i na globální úrovni. Ostrůvků pozitivní deviace je po České republice mnohem více, než si mnohdy myslíme. Stačí je začít spojovat a najednou můžeme mít pocit, že právem patříme do první ligy,“ řekl v úvodu setkání prezident Petr Pavel.

Projekt Obnova zemědělského brownfieldu v centru obce byl podpořen z grantového programu České spořitelny „Dokážeme víc“ ve spolupráci s Nadací Via. Byl realizován v roce 2023 ve výši 100 000 Kč.

Článek vyšel v newsletteru dobro.dejky.

Sdílejte článek
Sdílejte článek
Chci se o regionech dozvídat víc