V téměř každém městě či vesnici najdete místa, o která se nikdo nestará, jsou zarostlá, zanedbaná, a přesto v sobě skrývají velký potenciál. Díky podpoře Nadace Via a společnosti Kaufland se tyto opuštěné prostory mění na inspirativní komunitní zahrady. Zelené oázy se stávají centrem místního života, kde se lidé setkávají, učí, odpočívají a navazují nové vztahy. Pojďme se podívat na několik příkladů, jak zahrady proměňují tvář našich měst a obcí a přinášejí radost do každodenního života jejich obyvatel.
Na okraji Čimic, na místě, kde bývala jen pole a divoké houští, vznikla krásná komunitní zahrada díky spolku 333 údolí. Martina Taišlová, hlavní tahounka projektu, přeměnila tento prostor na úžasné, živoucí místo. Prvotním impulsem k založení zahrady paradoxně byla covidová omezení, která Martina se svými přáteli proměnila ve výzvu k aktivnímu trávení času. Prosekávali keře, postupně celý pozemek kultivovali a vybudovali ohniště pro opékání buřtů.
I na malém prostoru lze sklízet velkou úrodu
Nejmenší komunitní zahrada Malý klín v pražských Kobylisích se nachází v horní Libni na pozemku vedle Kauflandu a frekventované Liberecké silnice. Navzdory poloze blízko obchodního domu a rušné silnice je zahrada klidným a příjemným místem.
Zahrada vznikla v roce 2021 mimo jiné s cílem oživit zanedbané území na hranici Prahy 8 a 9 a umožnit propojení obou městských částí. To se podařilo a mezi pěstiteli jsou rodiny a senioři z Prahy 8 i Prahy 9, kteří společně obhospodařují 12 vyvýšených záhonů. Ty jsou rozdělené na poloviny, což poskytuje celkem 24 míst k pěstování. Díky naší podpoře si mohli pořídit skříň na nářadí, sud na dešťovou vodu, lavičku a ovocné keře podél plotu.
Koordinátorem aktivit je Pavel Marvánek, jehož energie a nadšení přispívají k rozvoji této zelené oázy uprostřed městské betonové džungle. Společně s ostatními zahrádkáři a dalšími sousedy se pravidelně zapojují do akcí jako Ukliďme Česko a pořádají společná grilování. Jediné, s čím se zdejší pěstitelé opakovaně potýkají, jsou návštěvy nezvaných hostů a drobné krádeže. Řešení takového problému není jednoduché, ale místním na chuti do dalších aktivit neubírá a mají do budoucna velké plány. Rádi by vzdělávací workshopy na témata udržitelného pěstování bez chemie, fermentace s následnou výrobou kimchi nebo dlouhodobé uchovávání úrody a zvažují i chov slepic. Tak jim držme palce.
Naši podporu už získalo 48 zahrad
Komunitní zahrady jsou skvělým způsobem, jak proměnit zanedbané prostory v místa plná života, setkávání a společné práce. Od roku 2022 jsme v programu Už to roste, už to klíčí se společností Kaufland podpořili celkem 48 komunitních zahrad. Podpora směřovala jak k úplným nováčkům, tak na rozvoj a další posun už fungujících zahrad. Díky naší podpoře se tyto zahrady stávají skutečnými centry komunitního života a inspirací pro další aktivní lidi, kteří chtějí měnit své okolí k lepšímu. Chcete si o nich přečíst víc? Zajímavé nápady na komunitní zahrady najdete i na portále Ecogardens nebo na stránkách u Kokozy. Můžete se také podívat na webovou stránku programu Už to roste, už to klíčí. Společně můžeme udělat naše města a vesnice zelenější a příjemnější pro život.