Příběhy Jihomoravský kraj

„Když rozhýbávat, tak pořádně,“ říká Alžběta

22. 2. 2024
Aneta Petroušková, Česká spořitelna

Alžběta pěkně propojila dva sousedské programy: Silnější hybatele a Dokážeme víc. A začalo to tím, že s rodiči přemýšleli, co bude jednou v životě dělat její bratr s autismem.   

„Bráchovi je patnáct a je to s ním náročné. Ale nikdo z nás nechce, aby skončil na invalidním důchodu. Díky němu jsem začala už někdy před čtyřmi lety přemýšlet o sociálním podnikání,“ vypráví Alžběta. Na vlastní sociální podnik ale tehdy neměla peníze, a tak ho odložila.  

Na přelomu roku 2021/2022 vzniklo v Boskovicích nové občanské hnutí, které chtělo kandidovat do komunálních voleb. Alžběta s manželem se k němu přidali. „Manžel chtěl do zastupitelstva, já jsem je chtěla jen podpořit. Nakonec jsem ale pro hnutí dělala mediální kampaň a volby se nám podařilo vyhrát. Po dvaceti letech, kdy Boskovicím vládla převážně ODS a město se nikam nerozvíjelo.“ 

Grant za 500 a boj o lavičky

Alžběta společně s kolegyní z občanského hnutí začala přemýšlet, jak by mohly město trochu rozhýbat. Hledaly vhodný grant a natrefily na Dokážeme víc. A rovnou se rozhodly zacílit na nejvyšší částku 500 000 Kč. „Nejsme troškařky,“ směje se Alžběta. Cestou domů pak potkaly kamarádku architektku a do projektu ji rovnou přizvaly. Následovaly hodiny večerních hovorů. „Na žádosti jsme si daly hodně záležet. Líbilo se nám, že jde o grant na přeměnu místa k sousedskému setkávání. A že to má být participativní, tedy že o veřejném prostoru budou rozhodovat sami občané a partnerské organizace.“ 

Žádost o grant podaly pod hlavičkou Spolku za rozvoj architektury Boskovic a uspěly. To bylo na jaře 2023. Vzápětí zorganizovaly swap a rozjely akci Adoptuj lavičku. „Byly jsme hrozně rozjeté a nápady přicházely samy. Nad městem máme hezkou stezku. Všichni tudy chodí a je tam patnáct laviček, které ale byly v dezolátním stavu.“

Alžběta s kolegyněmi proto vymyslely, že si lidé mohou lavičky adoptovat. Od místních firem sehnaly jako sponzorský dar barvy a dřevěné desky, domluvily se s městem na odborné montáži a na Facebooku oznámily svůj záměr.  

Během prvního dne se přihlásilo asi třicet skupinek – jednotlivci, rodiny, školní třídy… Někteří zájemci ale odpadli, protože adopce lavičky znamenala, že se o ni budou muset starat. Dohlížet na ni, udržovat kolem ní pořádek. Jednotlivé lavičky se nakonec losovaly a skupinky dostaly volnou ruku při jejich výzdobě. Pak se lavičky zase vrátily k nám a služby města je namontovaly. Ke každé lavičce jsme vymyslely úkol jako ozvláštnění pro děti na slavnostní představení laviček. Děti ale plnily úkoly ještě dlouho poté, tak jsme je tam nechaly a vznikla z toho taková mini stezka. A klienti z Chráněného bydlení Betany Boskovice nám sem udělali obrovský hmyzí hotel!“ 

Lavička

PRUHravá, nebo PRUHová?

Mezitím už lidé v Boskovicích živě diskutovali o tom, jak lépe využít prostor uprostřed dvou velkých sídlišť, kterým zatím jen procházeli. „Cílem bylo vytvořit tu místo, kde se lidé mohou zastavit, odpočinout si, pohrát. A společně o něj pečovat.“ Osud zelené plochy se vzrostlými stromy místní zajímal a Alžběta s kolegyněmi tak mohla sbírat podněty a nápady prostřednictvím ankety, veřejného setkání i internetových debat.  

„Zjistili jsme, že lidé tu chtějí mít klidné místo se sezením a zelení. Vznikly proto dva návrhy architektonické studie. První představuje komunitní galerii PRUHravou s organicky vedenou mlatovou cestou, dřevěným mobiliářem a náměstím pro setkávání, kolem kterého budou umístěny panely pro vystavování. Druhá varianta nabízí komunitní galerii PRUHovou s rovnými diagonálními cestičkami, výstavními panely podél jedné z cest a hranatým a barevným mobiliářem. Na žádost místních šachistů jsme do obou variant přidali i šachový stolek.“ 

Finální projekt bude představen na jaře a ještě letos proběhne i samotná realizace, což byla jedna z podmínek grantu Dokážeme víc.  

Sousedská snídaně
Mezi první akce Pruhu patřila sousedská snídaně.

Silnější Alžběta

V srpnu se Alžběta navíc přihlásila do Silnějších hybatelů, protože se začal oživovat nápad na coworkingové centrum. „Boskovice jsou živé město, bydlí tu i dost mladých rodin. Chtěli bychom s kolegou vytvořit prostor, kde si lidé budou moci pronajmout pracovní místo nebo menší zasedačku třeba pro patnáct lidí. Zároveň by měl být multifunkční, aby se mohl využívat třeba i pro workshopy nebo business snídaně.“ 

Během programu se ukázalo, že důležitější než byznys plán bylo pro Alžbětu upevnit si roli sama před sebou. „V září jsem nevěděla, co chci, jestli chci a kdo jsem. Díky Silnějším hybatelům jsem přišla na to, že jsem hybatelka a to, co dělám, má smysl. A že i když teď něco nevím nebo neumím, můžu se to naučit. Už se nebojím udělat velký krok, až přijde ta správná chvíle.“

Alžběta by v coworkingovém centru chtěla nabídnout práci lidem s poruchou autistického spektra (PAS) a také ostatním maminkám, které potřebují zkrácený úvazek. „Navzájem by mohli spolupracovat. Maminka by zastávala produkční a organizační funkci a k ruce by měla zaměstnance s PAS, který jí pomůže třeba připravit prostor pro workshop.“ 

Na jaře chce Alžběta požádat o dotaci na sociální podnik a určitě zůstat v kontaktu i s ostatními hybateli. „Jsem ráda, že jsem tu mohla poznat stejně naladěné lidi. A že jsem díky Silnějším hybatelům spokojená sama se sebou a s tím, co dělám.“ 

Projekt Výstavba komunitního centra v Boskovicích (Jihomoravský kraj) byl podpořen z grantového programu České spořitelny „Dokážeme víc“ ve spolupráci s Nadací Via. Byl realizován v roce 2023, a to částkou 500 000 Kč.

Text vyšel také v newsletteru dobro.dejky.cz.

Sdílejte článek
Sdílejte článek
Chci se o regionech dozvídat víc