Marie Horáková má plán: ukázat světu krásy Drahanské vrchoviny a Moravského krasu, zachránit je před vylidňováním a podpořit sousedy, kteří měli odvahu tu zůstat. Stala se také vítězkou programu Silnější hybatelé, který podporuje lidi jako ona – ty, co se snaží dělat něco pro své okolí.
Jádrem celého Mariina úsilí je chalupa, kterou její rodina vlastní už po generace. „Chtěla bych odkazovat hlavně na svého dědu Šrámka, což byl takový první hybatel v naší rodině. Byl v Bousíně starostou a pro region udělal spoustu věcí. Záleželo mu na tom, aby se tu lidé měli dobře,“ vysvětluje Marie. Chalupu s pomocí rodiny zrekonstruovala během covidu a posléze ji otevřela dalším lidem. „Děda by byl rád, miloval, když byla chalupa plná lidí. Když jsem o ní začala psát web, uvědomila jsem si, jak moc je tenhle region nedoceněný. Leží ve stínu Macochy, lidé sem přijedou na jeden den, udělají si fotky a zase odjedou. Přitom je tady spousta jiných krásných míst včetně zaniklých osad, jen o nich nikdo neví.“
S osadami postupně seznamuje i místní, od maminek s dětmi po starousedlíky. Pomáhá jim hledat jejich kořeny. V listopadu 2023 plánuje setkání patriotů u výročí nedožitých 110. narozenin profesora Ervína Černého-Křetínského. „Právě on u nás objevil 70 zaniklých středověkých osad a založil vědní obor historické geografie. Na setkání bych ráda pozvala všechny, kteří se regionu věnují nebo se o něj zajímají.“

Děti mě vrátily zpět
Chalupu považuje Marie za svůj stabilizační projekt, který jí tady umožňuje zůstat fyzicky i mentálně. Před mateřskou dovolenou pracovala jako finanční ředitelka Hnutí DUHA a ještě předtím zde působila v občanském sdružení, které se zabývalo mimoškolní výchovou dětí. „Fyzicky jsem odtud nikdy neodešla, jen jsem si mentálně odskočila do světa profesionálních neziskových organizací. Ale děti mě zase vrátily zpět.“ Zkušenosti a nadhled, které tím získala, chce teď plně věnovat ve prospěch regionu.
„Každý, kdo tu zůstává, má obrovskou odvahu. Musíme být soběstační a životaschopní a musíme držet při sobě, jedině tak se může region udržet.“ V chalupě proto nabízí hostům balíčky složené z lokálních potravin a výrobků, se svými sousedy tu pořádá workshopy a vymýšlí další způsoby, jak je propagovat. Také se snaží region rozhýbat a vytvářet příležitosti pro pomalý turismus. Od příštího roku chce působit i jako průvodkyně po místech, která nejsou tolik známá. „Třeba Suchým žlebem, který leží jen dva kilometry od přelidněné Macochy, ale nikdy tu nepotkám ani nohu. Zaniklé středověké osady zase nabízejí paralely se současným stavem životního prostředí. Krajina neunese, když je tolik využívaná.“
Rozhýbat a uklidnit
Do programu Silnější hybatelé se přihlásila, aby se více naučila, jak region rozhýbat a jak tu co nejlépe zužitkovat předchozí zkušenosti. „Díky programu jsem navázala další silná spojenectví, například s Muzeem Blanenska. Vylepšila jsem koncept svého podnikání v chalupě a naučila jsem se, jakým způsobem financovat komunitní aktivity. Ráda bych sem postupně přilákala i další odborníky, kteří nám pomohou stát se sebevědomým regionem.“
Marie ví, že před ní stojí ještě spousta práce. A už také ví, že každý drobný krok má smysl, že všechno chce svůj čas a že jí za to vynaložené úsilí její kraj i sousedé stojí.